ירידה לצורך עלייה:

הצדיק האכזר
יאיר כספי

א.
עדיף לשתוק. זה מה שאני אומר לעצמי. ברגע שאתחיל לתת ביקורת אין לדעת איך זה יגמר.
המעשה של הפיזיותרפיסטית חמור. רכילות מרושעת ושקרית שהיא מפיצה עלי במוסד לשיקום נכים שאני מנהל. דברים העשויים לסכן את מעמדי ואפילו את יכולתי להישאר בתפקיד.
ועדיין אני מאמין שעדיף לא לדבר. בחיים לא הצטערתי על מילה שלא אמרתי. השתיקה בעיני היא תגובה מספיקה. במקרה של העובדת השתיקה שלי היא התעלמות גמורה. היא לא קיימת יותר מבחינתי. למעט עניינים מנהליים שאני צריך לדון אתה בקצרה בשל תפקידי.
מכשפה מרושעת. נבלה. אני מקווה שהילדים שלך יקבלו מחלות שאין מהן מרפא. זה מה שהייתי עלול לומר אם הייתי מזמין אותה לשיחה. לכן ברור למה אני חייב להמשיך להעמיד פנים כאילו הדברים לא נאמרו. אני חייב שתמשיכו להאמין שאני אוהב כל אדם כמות שהוא.
הלוואי שתמות בייסורים נוראיים, הייתי אומר. ואז אצטרך לחפש בור כדי לקבור את עצמי. זה יהיה סופי. יוסף הצדיק המוכר ואהוב על כולכם לא יתקיים יותר. ימחקו פניו הידועות בציבור.
הסכר יתפרץ. לא אוכל יותר לשלוט בדברים הנוראיים שאני רוצה הרבה שנים לומר להרבה אנשים. אריב עם כל העולם. וסופי שאהיה מבודד. מנותק. ושנוא על כולם.
כמו אמי. שאיש לא אהב. כמו אמי, שקללותיה, שאי אפשר היה להאמין שהן נאמרות לילדיה, היו מותירות אותי הלום וחסר אונים. כמו אמי שאני מנסה לשווא במשך שנים למחוק כל סימן לדמיון אליה.
ב.
יתכן שהיה מקום לומר לפיזיותרפיסטית כמה מילים על כללי המקום שאנו עובדים בו. על הנזק שרכילות יכולה לגרום. על האיסור להלבין את פני רעך ברבים. לדבר בתוקף אחריותי למוסד ולא מתוך פגיעתי.
אפשר שלא הייתי מצליח לשלוט בעצמי בשיחה כזאת. אולי היו יוצאים ממני הפגיעה והעלבון. אולי, לנוכח היתממות והעמדת פנים הייתי מאבד לרגע את השליטה העצמית. האם מותר להתפרץ כשמישהו חוצה את כל הגבולות האסורים? אולי בזעם בלתי נשלט יש לפעמים אלוהים.
אולי זה לא נורא כל כך להיות כמו אמא, פעם בכמה שנים. אולי היה לה תפקיד ליד אבא שראה רק טוב בכל אדם. אפשר שמישהו צריך לקרוא בשם לשקריהם ואנוכיותם של בני אדם.
האמנם אבי, שהיה לי דוגמא ומופת לאדם, היה צדיק ללא פגם? אבא תבע מאתנו לסלוח לאמא תמיד ונמנע מהגנה עלינו גם כשראה אותנו עוברים התעמרות קשה מידיה. אולי לא שם לה גבול כי פחד ממנה. ואולי כמוני פחד מהצד האחר שלו. שאסור לצדיקים לגלות על עצמם. בקשתו הרכה שלא נענה לה כי תשובה יכולה להחמיר את מחלתה, השאירה אותנו אילמים.
אפשר שיש שליחות בזעם שאני מוכן לפגוש היום. תיקון של קלקול רב דורי אצל צדיקי משפחתי שאני חושש שעבר גם לאחד משני ילדי. מפליא להיזכר שכיבדתי במשך השנים אנשים שידעו להתעמת כשהיה צריך. האם יש רשות לאדם להיות לפעמים חסר רחמים?

מודעות פרסומת

3 תגובות

 1. אוריאל בן עמי said,

  12 בינואר 2016 בשעה 9:44 am

  שלום יאיר. הפוסט מאתגר מאד. יש שליחות לזעם ויש בזעם ביטוי לצדק קיומי. הפרדוקס המובנה הוא מחירו, יציאתו משליטה וחשיפת הראויים לגנאי בקלונם, שמא ינהגו כמו הפיזיוטרפיסטית ואתה, המנהל המטפורי או האמיתי – תהייה לגנאי, ללא התגוננות.

  נדמה לי שהתשובה היא עניין של בחירה וכל תשובה לגיטימית. כלומר, אין הכרעה קטיגורית בסוגייה, כיצד נכון לנהוג. ובכל מקרה קיים מחיר להבלגה ולזעם גם יחד. בהחלט גם יכול להיות שאתה יוסף ועלול להימחק כיוסף, משום ששתקת. ואז אולי יצאת רק צדיק וירטואלי, אך יצאת חוטא לעצמך.

  דיון בהחלט מעניין.

 2. יפה בת שלמה said,

  12 בינואר 2016 בשעה 2:28 pm

  הממ, מעניין מאד יאיר. מרתק אפילו. קשה וכמעט בלתי אנושי לשתוק לנוכח השמצות ורכילות מרושעת. הירואי כלפי החברה אולי. אבל מסוכן עבור בריאותך הנפשית והפיזית.
  אני זוכרת תקופה כזו שהתחלתי בעבודה חדשה ולקולגה בעבודה היה לה קשה עם נוכחותי שם. הדברים שהפיצה היו נוראיים, עעכשו כשאני נזכרת עולות דמעות בעיני.
  לא אמרתי לה כלום. כי נודעו לי הדברים רק כאשר אותה זרקו בסופו של דבר זאת מאחר וידעו ששיקרה ועברה כל גבול.

 3. מרים שיפרוביץ' said,

  1 בפברואר 2016 בשעה 5:12 pm

  יאיר שלום. אחד הדברים המשמעותיים שלמדתי אצלך, שאדם שלא מוציא את הזעם במקום הנכון סופו שימצא חלש ממנו שלא פשע ויוציא את זעמו במקום הלא נכון. על כך אמרו חז"ל "מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר אל רחמנים".
  נראה לי שגם כאשר מנטרלים את מידת הרחמים ראוי שזה יעשה בשליטה ובבחירה, מתוך ידיעה של מצווה ועשיית המעשה הנכון.
  ולפעמים אין יכולת להתגונן כי באמת הפוגע חזק ממני ואין לי אלא לבקש מבורא עולם שיעשה זאת במקומי.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: