הכוכבים שווא ידברו ("הארץ" 31 במאי 2015)

הדרך להשיג שליטה מלאה בחיים
יאיר כספי

חפציבה הולכת למתקשרים. וגם למומחים לגלגול נשמות. מומחית לגלגול נשמות אמרה לה שהיא גלגול של נסיכה אינדיאנית שחזרה לעולם כדי להשלים תיקון חשוב. מתקשרת אמרה לה שהיא רואה בעתידה יצירה שתהייה לה השפעה רבה על עולם האמנות.
המתקשרים והמומחים לגלגול נשמות נותנים לחפציבה מתנה יקרה שהחברה המשכילה והחילונית שאליה היה שייכת לא יודעת יותר לתת לה: תחושה עמוקה של ערך ומשמעות. חיבור לתולדות העולם וייעוד לעתיד לבוא. הם מרימים את חייה מעל קשיי היום יום שעמם היא מתמודדת ועושים אותם נאצלים.
אם חפציבה הייתה מחליפה את יועציה בפסיכולוג אפשר שהוא היה מאבחן דיסטמיה, מין דיכאון קיומי, מציע דרכים לנהל אותו ולהתגבר עליו. האבחנה של הפסיכולוג הייתה מדכדכת אותה עוד יותר. היא סתם בן אדם קצת עצוב. האבחנה של יועציה האחרים מרוממת את רוחה. מספקת צרכים חיוניים של גדולה וחשיבות. בן זוגה של חפציבה לא מצליח לשכנע אותה להמיר את יועציה במומחה ממדעי התנהגות.
בן זוגה של חפציבה הוא מרצה למדעים באוניברסיטה ידועה. איש רציונלי שסומך על מחקרים כמותיים. הוא לא מאמין ביועצים של אשתו, אך לא מסתייג מהם. "אם זה עוזר לה", הוא אומר, "מה רע בזה?". מאידך רע מאד בעיניו שמנשקי המזוזות ניצחו בבחירות והם חוזרים לשלוט במדינה.
הידוענים, המכשפים והמומחים להשבעת רוחות ושדים פורחים היום אצל החילוניים ואצל הדתיים. ההבדל הוא רק בסוגים השונים של עבודות האלילים. פה מאמינים שהקפדה כפייתית על כשרות של הבד"ץ מונעת מחלות. ושם נשבעים שאימוץ של שיטה רוחנית אזוטרית, או הוספה או גריעה של מרכיב מסוים בדיאטה, יכולים לרפא סרטן.
פה פורחת תעשייה שלמה של זיהוי קברי צדיקים שהשטתחות עליהם סגולה לזיווג, הריון ועוד, ושם אנשים מתרוצצים בסדנאות של אמא אדמה, וחוזים בכוכבים. פה משרתים את הצרכים הנרקיסיסטיים של חברי הקבוצה בחלוקת העולם לבהמות, גויים, ובדרגה העליונה, היהודים. ושם מפתים אותך לשלם מאות שקלים למאסטר שמגלה לך שכל הצרות שלך עד היום היו הכנה הכרחית לייעוד מרשים. פה הולכים לרב זקן שמניח יד על הראש ואומר שהכול יהיה בסדר, ושם הולכים להילרית, שמחבקת אותך כאילו היית תינוק.
פה מרגישים טהורים, גם כשמרמים את המדינה, כי מקפידים לפני כן לטבול במקווה, ושם מרגישים טהורים כשהולכים למומחה שאומר שאין אשמה בכלל ביקום ולכן מותר וצריך לעשות מה שרוצים, כלומר מותר לעזוב את האישה והילדים. פה ושם מתערבבים הפאגאנים הישנים והחדשים, ימין ושמאל מחליפים ביניהם כתובות ויועצים. הולכים ונמחקים ההבדלים בין "נאורים" ו"חשוכים" על כל גבעה, בצפון העיר ובדרומה, מקריבים זמן, כסף, ושנות חיים, במאמץ להשביע את האלים.
הנה עוד הסבר למצבו העגום של השמאל. החילוניים כבר לא מאמינים לגמרי בהשכלה. ההשכלה לא מציעה מערכת ערכית מגובשת שיודעת לתת לפרט תחושת שייכות, ייעוד ומשמעות. חלק הולך וגדל מן החילוניים נגוע באותה התרוצצות אלילית שהם מזהים בצד הימני. גדל והולך מספר החילוניים המוותרים על חשיבה עצמאית, ביקורתית ושיטתית, כזו שיוצרת את המומחה האקדמי, ומעדיפים על פניו בחור שחזר ארצה מטיול לאחר צבא, שבו פגש שאמאן שלימד אותו את הסוד של כל הדברים.
הבדל אחד בכל זאת נשאר: המתקשרים של החילוניים לעולם לא מגלים לך שאתה גלגול של הבעש"ט, אלא רק נסיכות אינדיאניות, גיבור מלחמה סיני, או כהן במקדש פרעה. איך זה אפשרי, מבחינה סטטיסטית, שהם אף פעם לא מגלים שמישהו היה בגלגולו הקודם סתם עקרת בית או איכר? על גילוי כזה לא היינו משלמים.
העם העברי היה המאבחן הראשון של השיגעון הזה. וזו הייתה בשורתו לעולם. אין שדים ורוחות. המתים מתו ואין דרך לתקשר אתם. הכוכבים שווא ידברו. כל עבודות האלילים מציעות את אותו שקר מפתה: יש דרך להשיג שליטה מלאה בחיים, בלי לעבוד קשה. נמצאה הדרך לבטל את המוות ולחיות לעולמים.
התנועה הציונית, שבאה לתקן את שקיעתה האלילית של היהדות הגלותית, ניסתה לקומם את החזון הנבואי המקראי, והצליחה כמה עשרות שנים להציב חזון של חברת מופת שבה אנשים אומרים איש לרעהו אמת, חיים מעמלם, ולוקחים אחריות לחברתם.
ועכשיו נותרנו מצד אחד עם עובדי הכשרות, הקמעות, הקברים, הלימוד הכפייתי, ועם ישראל האלוהי, ומצד שני עם היורשים של האינקה וג'ינג'ס חאן, שהעמידו לעצמם אל חדש ומעודכן: אני. אני מיוחד וחד פעמי ולא דומה לשום אני שני. אני הכי חשוב. ואם אגלה את כל מה שאני רוצה ואממש את כל מה ש"אני", יבוטלו העצב והכאב ואני אהיה מאושר באופן תמידי.
נ.ב. מאמר זה הגיע למחברו בתקשור מירמיהו הנביא (פרק ט') .

מודעות פרסומת

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) said,

  2 ביוני 2015 בשעה 8:50 am

  נהדר! מילה – בסלע.

 2. Oded Pollig said,

  2 ביוני 2015 בשעה 12:27 pm

  יאיר תודה,
  נכון עד מאד
  ובכל זאת איך מחנכים/מלמדים לצקת לחיי עובדי האלילים האלה "ערך, יעוד
  ומשמעות"? את התורה הזאת אני רוצה ללמוד וללמד את יקירי הצעירים. ראיתי השבוע
  את הסרט על בן גוריון (נעשה ב 73 לפני מותו) ולא הצלחתי להבין איך הוא, שכל כך
  היה מלא בערך, יעוד ומשמעות וכל כך חדור תחושת שליחות, לא הצליח לשכנע ואני
  ממשיך לתהות…..

 3. דני נורני said,

  8 ביוני 2015 בשעה 5:02 pm

  מר כספי תודה על המאמר המאיר,
  תרשה לי לענות בקטע שכתבתי היום
  המשלים את מאמרך וקורא יחד איתך למציאת האיזון.

  אהבת ה׳ ויראת ה׳

  לכולנו יש אהבה ו יראה כלפי ה׳ יתברך ,
  אך הסוד טמון ביחס של אהבה ויראה בתוכנו,
  וכדי להשיג את האיזון ולהגיע לקו האמצע בכל תחום בחיינו כגון:
  זוגיות , פרנסה , חינוך ילדים וכו… עלינו להבין את היחסים אלה .

  בכדי להמחיש את היחס בין אהבה ויראה אפשר לראות דרך יחסי המילים הבאות:

  אהבה ויראה
  תורה ומצוות
  ידיעה ואמונה
  אברהם ויצחק
  חסד ו גבורה
  ימין ושמאל
  אור ו מרחק

  וגם אפשר לראות את החיים כתמונה ,כאשר אנחנו צלמים,
  כאשר מידת האור (צמצם)
  ומידת המרחק ( הזום)
  והיחס ביניהם הם העיקר כדי לצלם תמונה טובה.

  שנזכה להיות בפוקוס בכל תחום בחיינו.

  • יהודית said,

   21 בנובמבר 2015 בשעה 8:55 am

   כקוראת נאמנה ומעריכה מאוד את רשימותיך אותן אני מביאה בשמך גם בפני תלמידי, ברצוני להתייחס ל"כוכבים שווא ידברו". כמותך אני סבורה שהאדם המחפש משמעות לחייו פונה פעמים רבות ל"טחי טפל" ומחפש מזור בהבטחות יידעונים לעתיד טוב יותר, ובכך מסיר מעצמו אחריות על מהלך חייו. הסכמתי עם דבריך בהם אתה מתייחס להסתמכות הבלעדית, ה"חילונית" על ההיגיון והנראה לעין בלבד, וקריאתך לאדם להיות שואל שאלות ולהתייחס לדברים הסמויים מן העין.
   בהיותי תלמידת "דרך הפשטות שבאלוהות", אני נחשפת לאפשרויות נוספות של קבלת מידע על חיינו כאן, שמבטאת :
   "יחסי גומלין חדשים והרמוניים בין אדם לבין עצמיותו האלוהית, בין האדם לחברו, בין האדם לסביבה ובין האדם לאלוהות הטמונה בכל.

   יחסי הגומלין הללו מבוססים על חשיפה לתודעה, ערכים, מודעות ברת יישום, תהליכי טרנספורמציה וחיבור לכלים תודעתיים, רציונאליים ואנרגטיים, היוצרים יחדיו מכלול אינטגראלי של האצה והתפתחות בעבור כל אחד ואחד הבוחר בכך.

   תהליכי ההעצמה המובעים בדרך הפשטות שבאלוהות, מחברים להכרה של הפרט בהיותו שזור בכלל, מושפע ממנו ומשפיע עליו, ובכך התנהלות אישית וכוללנית שיש בה את טיפוח העצמי המובהק, חיבור של שונים ומגוונים, רצון טוב, אחריות והדהוד על הכלל ברמה מודעת.

   דרך הפשטות שאלוהות מבקשת לבסס השראה להתנהלות כחברה אנושית, המכבדת את השונים והמגוונים, מחוברת לשורשיה הקוסמיים ופועלת מתוך תבוניות, שלום, אחדותיות והבנה כי הכל שזור בכל, וכי כולנו אחד ונובעים מאותו מקור.

   תפישה זו, מגובה על-ידי סולם ערכים המובע בהרחבה לאורך תהליכי הטרנספורמציה הנוצרים בדרך הפשטות שבאלוהות."

   עד כאן ציטוט וכאן הקישור למקור שלעניות דעתי כדאי לך מאוד להכירו:
   http://www.cosmic-university.com/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%94/%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%94%D7%A4%D7%A9%D7%98%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%91%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%94%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%AA%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA

   בראייתי עלינו להיות פתוחים לשמוע ולראות את הסמוי מעיננו, להסכים, כמו בגישתך, להתפתח כל העת, לעשות בחירות אמיצות המשתחררות מהמקובע המוכר והידוע ולפתוח את עצמנו בפני החדש. (כמו שכתבת על פרשת "לך-לך"). מודה לך מאוד מאוד על הדרך אנושית הייחודית שלך שפותחת את הראש ואת הלב לחשיבה והתנהלות חדשה, המקרבת מאוד את העולם המקראי בפרט והיהודי בכלל לעולמנו וזמננו.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: