חיית האדם לא תיעלם ("הארץ", 29 בינואר 2015)

הכחשת הרוע
יאיר כספי

אומרים שעורפי הראשים ואונסי הילדות התקבצו מכל עבר כדי לחדש חליפות מוסלמית. אומרים שאכזריותם היא תוצר של פרשנות קיצונית לדת. אבל אפשר שהסיפור הפוך, שהיסוד המפתה אלפי צעירים מכל העולם להצטרף לדאעש היא הזמנה להרפתקה שבה מותר להרוג ולאנוס. בוא אלינו וקבל רשות להשתחרר מכבלי התרבות, מהריסון היצרי, מהציפיות להיות אדם כמו שאירופה רואה אדם, כלומר גבר קצת נשי.
עריפת הראשים לעיני המצלמות הם יחסי הציבור הכי יעילים של דעאש. בוא לסוריה ועיראק ותוכל לשחוט. לקנות נשים בזול ולשלוט בהן כאדונן. לא תקבל בשום מקום עסקה כזאת. לא תצטרך לדעת מה באמת הביא אותך לכאן. אנחנו נספק לך הגנות. דת שעושה את מעשה האונס והשחיטה לשיאה של אמונה. למעשה של הקרבה והתעלות.
לאסלאם הקיצוני אין בלעדיות על שחרור האכזריות האנושית. האם תורת הגזע הנאצית הובילה בסופו של דבר להקמת מחנות ההשמדה או שהסדר הפוך: האנשים שרצו לחסל את המפגרים, חולי הנפש, ההומוסקסואלים והיהודים, פיתחו ערכים שעשו את הרצח לשליחות לאומית. היטלר פיתה אומה מתורבתת מאד למסע שחיטה באמצעות רעיון הלאומיות הנעלה. סטאלין כיסה את הרשעות בתיקון סופי של בעיית הצדק החברתי. המשותף לכל בעלי הפתרונות הסופיים היא היכולת לתת למיליוני אנשים להרגיש שליחות והתעלות מוסרית בזמן שהם מענים ורוצחים.
דעאש היטלר וסטלין שותפים ליכולת לקרוא את הפחד, השנאה והמשאלות הרצחניות של עמיהם ולתת לו דרור. שלושתם שותפים להכחשת החיה האנושית שהם משחררים, זו שהתרבות מהווה לה כיסוי דק. שלושתם מאמינים במימוש עצמי שעיקרו: חופש ואושר ימצאו רק כאשר יתחבר אדם ליצריו העמוקים ביותר וישליך את כל מגבלות התרבות, למען אידאל נעלה כביכול.
לעיוורון של העולם לנוכח הרשעות בלבושה הסטליניסטי, הנאצי, או במתכונת האסלאם הקיצוני אחראים דווקא אלו שנדמים כשייכים לצד השני של התרבות האנושית: המאמינים באדם. ההומניסטים והליברלים של העידן המודרני האמינו שאדם שזכה להשכלה, תנאי קיום ראויים, ואפשרות להשתתף בשלטון, יוותר על מימוש כוחני של יצריו החייתיים. הפוסט מודרניים הוסיפו לרשימת הצרכים שמימושם יביאו את האדם לשיא התפתחותו האנושית את ההגנה המוחלטת על זכויות הפרט שלו, וקבלה מלאה של שונותו. שתי הקבוצות עיוורות לדאעש כמו שהיו עיוורות להיטלר בזמנו. לשתיהן אסור לראות את חיית האדם הרוצה להרוג את כל מי שאולי מסכן אותה ולכפות את עצמה על כל מי שהיא נמשכת אליו.
"חידלו לכם מן האדם" הזהיר הנביא (ישעיהו ב', כב). אל תשתחוו למכשירים שיצרתם. אל תחשבו שאתם שונים מכל הדורות שהיו לפניכם. ההשכלה הטכנולוגיה והדמוקרטיה עידנו מעט אך לא ביטלו את יצר לב האדם. בסדנה למודעות עצמית של הלל הזקן ההנחיה הייתה הפוכה מזו שנותנים היום: "אל תאמין בעצמך" )משנה, אבות, ב, ד). בסופו של תהליך חקירה עצמית כואבת וחסרת אשליות מגלה מלך ישראל "ואנוכי תולעת ולא איש" (תהלים כב, ז). אנושיות נוצרת דווקא כשאדם מוכן לעמוד מול חשיבותו המוגבלת, זמניותו, ושיגעונו. אנושיות מתפתחת בכל פעם שאדם מוכן לפגוש את היסודות החייתיים שעולים בו ומקבל עליו לשוב ולתקן אותם.
מי שאינו מוכן להיפרד מאמונתו באדם מאמין שחיית האדם יוצאת ממחבואה כי לא כיבדנו מספיק את האדם שבה. לא נתנו לו הזדמנות. לא אפשרנו לו להיות שונה. ההכחשה הזו אחראית לתרופות הכזב שמציעים עכשיו באירופה כתגובה למעשי הרצח האחרונים: לאפשר למהגרים להתקדם יותר בסולם החברתי. לכבד יותר את האסלאם. כשרואים את הגיהנום שהשתלט על סוריה ועיראק עולה מחשבה שהדיקטטורים ששלטו שם ביד ברזל הכירו טוב יותר את בני עמם מאלו שניסו לשווק להם דמוקרטיה.
מאחורי חולשת המערב נסתרת אותה הכחשה של אמת מזעזעת על רשעות האדם שאפשרה להיטלר להתבסס. המאמינים באדם מעדיפים להרגיש אשמים לנוכח גל הטרור האחרון, כי אשמה נותנת להם אשליה של שליטה במציאות. נעשה כמה תיקונים וחיית האדם תיעלם מן העולם. המאמינים באדם מעדיפים לחפש את אשמתם כדי לא לעמוד בפני גילוי שיעקור את יסודות השקפת עולמם ויפיל את האל שבו הם מאמינים, האדם.

מודעות פרסומת

11 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) said,

  2 בפברואר 2015 בשעה 8:14 pm

  לכן אני אומר,
  האדם קדוש הוא, מוטי לקסמן, תמוז תשע"ב
  motele777@gmail.com
  לשיר לפי הלחן, "שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם מַלְאָכֵי הַשָּׁרַת…"

  שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם בְּנֵי אָדָם, בְּנֵי אֱנוֹשׁ
  חֶסֶד, רֹךְ וְחֶמְלָה
  לֵב אָדָם, אֱלֹהִים, מָלֵא גַּם בַּטּוֹב,
  לְנַסּוֹת אֲנִי חַיָּב.

  בְּנֵי אָדָם, בְּנוֹת חַוָּה בְּכָל מָקוֹם,
  הַתִּקְוָה, בְּיָדֵינוּ הִיא,
  אִם נִפְעַל, לֹא נַפְסִיק
  וְנַמְשִׁיךְ לַמְרוֹת הַכֹּל
  הָאָדָם בָּרוּךְ הוּא.

  לֹא תָּמִיד זֶה נוֹחַ, לֹא תָּמִיד זֶה קַל-פָּשׁוּט
  אֲבָל, תָּמִיד זֶה אֶפְשָׁרִי
  בְּאֱמוּנָה וּבְמַעֲשֶׂה נִצֹּר
  עוֹלָם חָדָשׁ, עוֹלָם יָפֶה

  בּוֹאֲכֶם לְשָׁלוֹם, אַנְשֵׁי הַשָּׁלוֹם
  יַחַד נַגְשִׁים אֶת הַחֲלוֹם
  כָּל אָדָם, כָּל אִשָּׁה;
  חֶסֶד, טוֹב וֶאֱמֶת
  הָאָדָם קָדוֹשׁ הוּא.

 2. עודד said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 5:13 am

  יופי, תודה;

 3. שושנה said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 6:20 am

  עפר אתה ואל עפר תשוב אמר אלוהים

 4. יפה said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 6:22 am

  כן. תודה יאיר. מילים בסלע. בחברה שאני נמצאת בה, אילו הייתי מוציאה משפתיי את השילוב של המילים "חיית אדם", היו אומרים לי שאני משליכה על אחרים את אשר אני מרגישה ביחס לעצמי. וכבר הרבה זמן אני ביני לביני בוויכוח, אני אומרת, לא יתכן מה שהם אומרים. כי יש אנשים רעים. יש. אני רואה אותם. אז למה אתם אומרים לי שזו התקפות שלי באחר.
  על כן שוב תודה.

 5. יפה said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 6:23 am

  תיקון: השתקפות שלי באחר

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 8:09 am

  אכן כך. צריך לגייס הרבה כוחות נפש כדי להילחם ברוע. כנראה יותר קל ויותר פשוט לעשות מדיטציה ולקוות שהרוע ייעלם מאליו. בדרך כלל, הוא לא נעלם מאליו.

 7. טלי ארז said,

  3 בפברואר 2015 בשעה 12:43 pm

  אבל אני מוקפת בסלחנים ולוקחי אשמה על עצמם. לא יוצא מפיהם גינוי.

 8. 3 בפברואר 2015 בשעה 6:50 pm

  תודה רבה, יאיר@

 9. 4 בפברואר 2015 בשעה 2:28 am

  חייבים תרגום…

  Sent from my iPhone

 10. אירית קפליוק said,

  4 בפברואר 2015 בשעה 8:44 am

  יאיר כל כך עצוב שדבריך כל כך נכונים. ועדיין רוצה להאמין בטוב שקיים ולהגדילו. מדמה אותו לגפרור שמדליקים בחשיכה והוא הקטן מצליח לגרש החושך.

 11. שמעון איתיאל ירושלמי said,

  5 בפברואר 2015 בשעה 9:07 pm

  יישר כוח על הדברים! יפה מאד!

  שמעון


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: