להשיב אלוהים לתל אביב ("הארץ", 11 בדצמבר 2014)

הסמכות לפרש את ההיסטוריה היהודית

יאיר כספי

לשמאל היה פעם אלוהים. אלוהי השמאל לא התעניין במה שמתבשל אצל מאמיניו בסירים. לא בדק מזוזות. ונתן אפילו פטור מלימוד תורה למי שמקים מדינה.

לאלוהי השמאל היו שמות שהבחינו אותו מאלוהי היהודים בגלות. לביאליק היה "קן תפילותי הנידחות". חנה סנש השיבה אותו, לאחר אלף שנים,  אל החול והים שלא נגמרים. במגילת העצמאות קראו לו "צור ישראל". שמותיו מן התרבות העברית היו טובים כמו שמותיו המסורתיים, שכן אלו כמו אלו אינם יסודות ההוויה אלא רק מציינים דרכים שבהם בני אדם חווים נוכחות שאין לה שם.

כמאה שנה בערך, מתוך תולדות הציונות, שימש השמאל כדובר עיקרי של סמכות עליונה שלא הוגדרה בשם אך עדכנה את רשימת החובות של היהודים: עליה, התיישבות, עבודה, הגנה, שפה ותרבות עברית, אחריות הדדית, זכויות העובדים. מפעל תיקונו של עם שבור ורצוץ  כמופת לתיקון עולם השיב תפקיד ייחודי לעם העברי ומתוכו נמצאו ייעוד ומשמעות.

אלוהים היה בתל אביב של ברנר, ביאליק ואחד העם יותר ממה שהיה באותם ימים בירושלים. לחופשיים, כמו שקראו פעם לחילוניים, היה  אלוהים, ודוד בן גוריון היה נביאו האחרון. נביא בלי מזוזה בביתו, שמאז עלייתו ארצה לא עלתה כיפה על ראשו. ולמרות זאת, העליות המסורתיות ראו בו את הפרשן הבכיר של ההיסטוריה היהודית לזמנו. רבין עוד ידע משהו מן הנבואה הזו. פרס הסתפק בשוויץ של המזרח התיכון.

הוויתור שהשמאל עשה עלה לו בתחילה באבדן הכבוד השמור לאליטה משרתת. ועמו אבדו ההובלה החברתית ובסופו של דבר אבד השלטון.  השמאל שנותר בלי התפקיד שעשה אותו שונה מכל התנועות הלאומיות והסוציאליסטיות שמהן ינק, הלך וצמצם את עצמו לנציגות מקומית של מה שהולך עכשיו בבירות התרבות של המערב.

אלוהים לא עזב את הארץ כשהשמאל הפסיק לדברר אותו. הרוב המכריע של הישראלים שמרו על   שיג ושיח כלשהו עמו. מה שהשתנה להם בהדרגה היו הגדרתו ונציגיו.

כשהשמאל ויתר על אלוהים הוא הועבר תחילה לגור בבתי כנסת, במקוואות, ובסירים של משגיחי הכשרות. האלוהים שנמסר למפד"ל היה נסבל. הסתפק בטריטוריה המצומצמת שמפא"י סימנה לו. אבל היה קשה לשכנע ילדים להמשיך להיות דתיים כשהאל שסופק להם היה זעיר ממדים. לכן, כאשר ניתנה לדור השני של הדתיים הלאומיים הזדמנות, לאחר מלחמת ששת הימים, הם הלכו ונטעוהו בגבעות השומרון, והחזירו אותו להיות האל של כובשי כנען.

במקביל, המחסור החריף בקדושה ובחוויות של  התעלות בערים הגדולות, החזיר עטרה ליושנה לישיבות החרדיות שנדמה היה פעם שהן שייכות רק לגולה. לצד הישיבות התחילו לפרוח בעלי סגולות ולחשים שהתיימרו להיות יודעיו הנאמנים, וזכו לביקורים מאת עשירי ישראל, אמנים וקציני משטרה בכירים.

רוב הישראלים בוחרים כמנהיגם את זה שהם מדמים כפרשן החשוב של תולדות ישראל בזמן הזה. השמאל, שוויתר על מקומו כפרשן האחראי של ההיסטוריה הזו, הותיר אותנו עם ימין שאינו יודע יותר לעצור את הרגרסיה האחרונה בתהליך הצמצום וההפרטה של מלך העולם: זה שכל היקום מקומו, ושום מקום איננו הוא, הושב על הר הבית, שהוא, כביכול, מקום משכנו. שם, תובעים בעליו הנוכחיים, לחדש את הקשר עמו על ידי ביקורים.

האל מהר הבית הולך ומתעצם כי אין לו מתחרים. האנשים שאינם מוכנים שתהיה שום סמכות מעליהם יוצרים חלל שאותו ממלאים סוחרי האלים הישנים. במקום לדרוש להפריד את הדת. להפריט את הדת. להוציא את העמותות הדתיות מהחינוך הכללי – צריך לעשות הפוך. לקחת בעלות. להחליף "נוכחות" הנמצאת, כאילו, במקומות קדושים או במנהגים כפייתיים באחריות לתיקון עולם ונוכחות הנמצאת בלבבות. רק למי שמחזיק בהיסטוריה היהודית יש סמכות לפשרות טריטוריאליות. מי שמייחל להסדר שלום, צריך לפני כן לבטל את הדבקת האל להר הבית.

 

 

 

 

מודעות פרסומת

5 תגובות

 1. 12 בדצמבר 2014 בשעה 10:34 am

  רבין היה נביא שלום, עם זה אני מסכימה ללא ספק. עם זאת, היתה לו יד בהיפוך הפירמידה שניסו מנהיגי הציונות לבנות, פירמידה שבסיסה הרחב הוא פועלים יצרנים והעמל הוא ברוך ומכובד. בתחם החברתי והכלכלי, רבין הושפע פחות ממנהיגי הציונות ויותר מרייגן ותאצ'ר. הוא הפריט חברות ממשלתיות כמו השק"ם וכי"ל, וסלל את הדרך לקפיטליזם ולטייקונים שמתתפרנסות מעמלם של עובדי קבלן.

 2. said,

  12 בדצמבר 2014 בשעה 12:33 pm

  אשמח לקבל עידכון של הקורסים שלכם

  בברכה דליה שקד

  _____

 3. Shulamit Magyar said,

  13 בדצמבר 2014 בשעה 12:00 pm

  כרגיל אצלך כל מילה בסלע. כל הכבוד. שולמית

  _____

 4. ענת said,

  13 בדצמבר 2014 בשעה 1:29 pm

  לדרוש את יאירכספי

  המושיע האקדמי

 5. עודד said,

  13 בדצמבר 2014 בשעה 2:55 pm

  מבריק, תמציתי וקולע, פשוט נהדר, התענגתי על כל משפט ופסקה.
  שווה לחכות (:


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: