עת להידברות ועת מלחמה ("הארץ" 15.7.14)

האויב אכזר
יאיר כספי

המלחמה קשה למי שמאמין בהידברות וחושב שאפשר דרכה לפתור את כל המחלוקות. המלחמה היא אתגר למי שמאמין באהבה. היא מגלה שיש מי ששולל את זכותך להתקיים, לא משנה כמה תאהב אותו. המלחמה היא אתגר קשה למי שמאמין בזכויות הפרט. כי מבטלים בה את כל זכויות הפרט של האויב. לפעמים אפילו את זכותו לחיות.
המלחמה קשה למי ששייכים לפוסט מודרנה גלובלית, הפנימו כמה רעיונות של הניו אייג', ואיבדו בדרך את זהותם הישראלית. המלחמה מסכנת את ה"אני" שלהם. סכנת אבדן "אני המאפשר", ו"אני המקבל כל אחד כמו שהוא" תחייב אותם להוכיח שמלחמה היא טעות, תמיד. המלחמה מזעזעת כל כך את אושיות עולמם עד שכדי לשרוד נפשית הם צריכים להעלים מן התודעה את אכזריותו של האויב, שאינו תלויה במעשיהם. להמציא לה נסיבות מקלות. או לקחת חלק מן האשמה על עצמם: לא סיפקנו לחמאס צרכי יסוד שאי אפשר בלעדיהם. לא הקשבנו באמת לצד השני. לא נתנו לעזתים חופש תנועה שהוא מיסודות זכויות הפרט.
גדל כאן דור שאינו יודע להתמודד עם תופעה שאי אפשר לפתור באמצעות חשיבה חיובית, אי-שיפוטיות, מאבק על זכויות המיעוט, מיינדפולנס, אפליקציה, או אוכל טבעוני. הניצחון במלחמה מסוכן להם כמו ההפסד.
העולם אכזר. אויבינו נמנים על האומות האכזריות ביותר. רק הצבא יכול היום לנהל את מצרים. רק רודן אכזר כמו סאדאם הצליח להחזיק ביחד את כל המרכיבים של עיראק. אסד והאיראנים נראים פתאום מתקדמים ומתונים יחסית לדאע"ש.
קשה לקבל כי אויבי לא שותף לשום דבר מערכי. לא עבר את עידן הנאורות וההשכלה. לא הפנים את ערכי הדמוקרטיה. הערכים האלו שלי, כולם, הם איום על עולמו. על המשפחה המסורתית שהוא מתקשה להמשיך לקיים כשילדיו חשופים לאינטרנט. מזעזע לגלות שהערכי האהבה, ההידברות, וזכויות הפרט הם בעיניו סימנים של חולשה.
מזעזע לגלות מתחת לשכבה הדקה של התרבות את האכזריות של זולתי, ושלי. את האדם החייתי אשר בו ואשר בי. אנושיות איננה ייחוס אנושיות לכל הולך על שתיים. אנושיות היא המאמץ להישאר אנושי גם במקום שאין בו אנשים.
יש עת להידברות, ועת שאסור בה להידבר. יש עת לאפשר, ועת לקחת מהזולת את כל מה שיש לו. יש עת לאהבה, ועת שתוקפנות הישרדותית צריכה להוביל. ואחריה, לקוות, תהיה שוב עת להידבר. קהלת, שלימד אותנו שיש עת לכל דבר תחת השמש, לא האמין בכוח ולא האמין בהידברות. לא האמין בזכויות הפרט, ולא האמין במלחמות. חייו היו מאורגנים ממקום אחר. מלחמה ושלום נעשה לו מרכיבים באישיות שצריך למצוא להם את המקום, הזמן, והמידה הנכונה.

למאמר באתר "הארץ":
http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2376510

מודעות פרסומת

7 תגובות

 1. Tali Shacham said,

  15 ביולי 2014 בשעה 7:29 am

  תודה רבה
  מאוד משמעותי.
  טלי

 2. רינה כורש said,

  15 ביולי 2014 בשעה 7:32 am

  בראבו!!!!

 3. יון נוי said,

  15 ביולי 2014 בשעה 7:42 pm

  יפה כתבת. הייתי רוצה שהעולם יהיה טוב יותר, אבל בינתיים…

 4. 16 ביולי 2014 בשעה 7:50 pm

  מעולה! תודה.

 5. רציה said,

  19 ביולי 2014 בשעה 10:10 pm

  שלום יאיר,
  מאמרך מדוייק ומאיר עיניים. חשוב לומר דברים אלו כעת.
  יחד עם זאת, הייתי רוצה להוסיף לו כמה הערות.
  1. למלחמה יש לצאת בלית ברירה, אחרי שמוצו כל האפשרויות האחרות. הפעם זה המצב.
  2. למלחמה יוצאים בשיקול דעת, בתבונה ובענווה. לא מתוך התלהמות ויצרי נקמה. התורה מצווה עלינו לשמור על גבולות ולכבוש את יצרנו גם בזמן מלחמה, שבה היצרים גואים. אסור לכרות עצי פרי לצורכי המלחמה, אסור לאנוס נשים מהשטחים שנכבשו ואסור לבזוז.
  3. מותר להצטער על החיים הרבים של ברואי בצלם שנקפדו. חיים, שלו היינו כולנו יותר חכמים ויותר בני אדם, יכלו עוד להימשך.
  4. לצד הכורח לעסוק במלחמה ולהדביר את האיום העומד עלינו, אין אנו פטורים מלחפש בצד השני (וגם בצד שלנו, בעצם) אנשים שיש להם אלוהים, שמבינים שאלהים תקע אותנו ואת הפלסטינים כאן בארץ הזאת, וכפה עלינו את המשימה ללמוד לחיות ביחד. זהו ניסיון שעלינו לעמוד בו. "בקש שלום ורודפהו" כתוב במקורותינו. שלום צריך לבקש ולרדוף כל הזמן. גם אם לא נגיע לשלום המיוחל בדורנו, לא עלינו המלאכה לגמור, ואין אנו בני חורין להיבטל ממנה.

  שנזכה לימים של חסד ולאהבת חינם (ימי בין המיצרים עכשיו),

  רציה

  • yaircaspi said,

   20 ביולי 2014 בשעה 9:37 am

   רציה יקרה,
   מקובלים עלי כל הדברים שכתבת,
   יאיר כספי

   • רציה said,

    20 ביולי 2014 בשעה 10:31 am

    תודה. אלה זמנים קשים. צריכים להשתדל להיות אנשים.


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: