נפילתו של אהוב האלים (מאמר ב"הארץ" – 10.4.14)

 נפילתו של אהוב האלים

יאיר כספי

באביב הזה כולנו בעד בית המשפט והפרקליטות. התעוררנו, כאילו, לגלות את פרצופו האמיתי של אהוד אולמרט: נהנתן, שקרן, מוכר את עירו ובוגד בבוחריו. האלים ההפכפכים הסירו מאהוד המצליחן את ברכתם. הם תומכים בפרקליטות ואנו אתם. כולנו נגד השחיתות השלטונית, כי אולמרט הפסיד.

עד לרגע האחרון לפני פסק הדין, עוד המשכנו לבקש את דעתו, רצינו לקבל משהו מסוד ההצלחה של האיש שאי אפשר להרשיע. אולמרט הוא המייצג האמיתי של כמה מן האמונות והערכים שהלכו ונשתרשו בינינו בעשורים האחרונים. הוא ידע זאת, ומכאן נבעו יהירותו וביטחונו. בסתר לבם, הוא אמר לעצמו, הם רוצים להיות כמוני, או לפחות רוצים שאחד כמוני יעשה בשבילם את העבודה. אני ההתגלמות המושלמת של רוח הזמן והלא מודע הקולקטיבי של הישראלים.

עם של מסתדרים העריץ את אולמרט על יכולתו ללכת במשך שנים על הגבול הדק שבין שחיתות מוסרית ועבירה פלילית, ולא להיתפס. עם של מעריצי עשירים התפעל מיכולתו להשיג הרבה חברים עשירים שמוכנים לחלוק עמו את כספם. עם של אנשים שרוצים לעשות מה שהם רוצים בלי שאף אחד ישפוט אותם, נהנה לראות את חבריו של אולמרט משפילים את הפרקליטות.

אולמרט, המכיר את עמו, לא הפסיק עד ימים לפני פסק הדין להפריח רמזים על האפשרות שישוב לראשות הממשלה בעקבות זיכויו הצפוי. הוא ידע כי כוחו הוא באמונתנו שהוא חוזר להצליח.

עובדי המנצח. אתמול בעד אולמרט, היום בעד הפרקליטות. כמו הצופים בקולוסיאום ברומא העתיקה, פעם נתרגש מגבורת האדם הנלחם על חייו, ופעם נתפעם מכוחה של חיית הטרף הקורעת לגזרים את העבד העלוב.

כמו להקת זאבים המתבוננת בשני זכרים הנאבקים על המנהיגות – אין ערכים כדי לקבוע מי ראוי, יש רק חוק אחד: מנהיגנו הוא זה שקרע לגזרים את מתחרהו. יש רק עבירה מוסרית אחת בעולם החיות: לתת למישהו לטרוף אותך. בזירה נאבקים על חייהם אדם וחיה. החיה גדולה, האדם לוחם מיומן. שניהם מדממים, אין יודעים מי ייצא מכאן בחיים. הקהל עומד על רגליו.

הצופים בריאליטי, כמו החיות, מאמינים שהצדק עם המנצח. הוא אהוב האלים, הוא מה שצריך לקרות. עובדה, נתנו לו לנצח למרות עבירותיו. החטא היחיד בדת המנצח הוא לבחור בצד של המפסידים. לא משנה מה אנשים אמרו על אולמרט, ידענו שהוא ייקח את הבחירות, ולכן כדאי היה להצביע בשבילו. איננו רוצים להצביע בשביל מי שיפסיד שמא נידבק במפסידות.

"אולמרט קיבל מהלומה", זועקות הכותרות, "הפרקליטות חזרה לנצח". לעובדי המנצח יש רק מדד אחד לדעת מה נכון ומי צודק. אם אולמרט היה מזוכה, סימן שבריוני הפרקליטות רקחו מזימה להפיל את המנהיג שהעם בחר, ואם אולמרט הורשע, סימן כי נעלים הם ערכי הפרקליטות. אילו ניצח אולמרט היתה חוזרת ההצעה לאנשי הפרקליטות לתלות את עצמם, כסיום ראוי לתבוסה משפילה שאחריה אין ערך לחיים.

שולה הנביאה. שולה זקן, אשת סודו הנצחית של המנצח, היא הנושאת את בשורת דתנו. היא הכוהנת הגדולה של עבודת המנצח. היא זו שידעה לזהות ראשונה את זה שהאלים אוהבים, ולהבטיח לו נאמנות נצחית. חושיה הנבואיים העלו אותה מדרגת פקידה חסרת השכלה, והציבוה בשער פנתיאון המצליחנים, שעוברים בו תמורת מזומנים. ההמונים ידעו שמקומם בתור ייקבע לפי התשורות שיביאו לה.

"שולה הנאמנה" נעשתה למופת שהורים ומחנכים היו מעמידים לפני ילדיהם למחויבות גדולה מהחיים, למי שהאלים אוהבים אותו. ספרי לנו שולה, מדוע שינו האלים את טעמם? האם סתם כך, כמו שהם נוהגים הרבה פעמים. או שהכעיס אותם ההיבריס של אהוד, שחשב שהוא בלתי פגיע? האם לא ידע שבני אדם מקבלים שוחד רק במזומנים?

זו שגילתה לנו את בחיר האלים היא גם, זו שבחושיה הנבואיים היתה הראשונה שגילתה, שבועות לפני פסק הדין, שהאיש הולך ליפול, שהוא איבד את הגנת האלים, ולכן צריך לרוץ להשיג הסכם עם הפרקליטות. באחת נעלמה כלא היתה נאמנותה הגדולה ונתגלה למה שולה זקן באמת היתה מחויבת: לחזקים.

הכל מחכים לטקס הסיום בקולוסיאום. אהוב האלים לשעבר שרוע על הקרקע, המום מחבטות החוקרים והשופטים. ואז תגיע אשת סודו הנצחית, "הנאמנה תמיד", ותנעץ בלבו את הסכין. עובדי המנצח אינם מרחמים על מפסידים.

אנא דברי אתנו שולה. תני ראיון. גלי לנו על מי להמר בעליון?

חג החירות. האם בני העם העברי, ששועבדו להיות עבדים, לא ידעו כי נידונו לכלות את ימיהם בעבודת פרך? האם העבדים לא הבינו כי הגזירה "היאורה תשליכוהו" משמעה שהם נידונים לכליה על ידי פרעה? למה לא נמלטו ממצרים? מה היה להם להפסיד? או, במלים אחרות, מדוע הסכמנו כל כך הרבה שנים לבלוע את הספין של שליט המשתמש בנו לצרכיו?

יציאת מצרים היא סיפור של מהפך תודעתי. העם העברי במצרים האמין שפרעה הוא נציג רצונם של האלים עלי אדמות, אם לא אל בעצמו. לכן סבלם הקשה של העבדים לא הביא אותם לעשות שום שינוי בחייהם. הם האמינו שהסבל הזה נגזר עליהם בידי מי שהאלים שמו להיות המנצח בתחרות. מכות מצרים נועדו, לכאורה, לשכנע את פרעה לשלח לחופשי את העם העברי. אבל פרעה לא השתכנע. מי שהשתכנע היה העם העברי, שנוכח כי פרעה אינו אלוהים ולא נציגו. העברים נפרדו מעבודת המנצח כשגילו כי יש מעליו סמכות גבוהה יותר, המעניקה להם רשות להיות חופשיים.

היוצאים ממצרים העמידו יסודות לחזון של אנושות שחבריה שווים. חג החירות הוא סיפור ניצחונה של השקפת עולם, שבה עבדות אינה סימן לנחיתות לפני האל אלא רק למצבם של העבדים אצל בני אדם מסוימים. זה היה הבסיס לכינונה של מערכת ערכית שבה אדם אינו נמדד יותר לפי כוחו, עושרו, או מעמדו החברתי, אלא יש לו ערך מתוקף מעשיו הנכונים, שהם אנושיותו. יש מי שיגן על ערכו זה. יש מי שאוהבו גם כשכל סובביו בזים לו.

חג החירות מציין את הרגע שבו נפרדנו לראשונה מחוקי התחרות של להקת הזאבים, מן העיסוק הכפייתי במנצחים: הניסיון לזהותם, לאמץ את גינוניהם, להצטרף אליהם. יש סיכוי לצדק שאינו קשור לכסף ולקשרים. יש אנשים הנאמנים לאמת גם כשזה לא משתלם. יש תקווה ליתום, לאלמנה, לעני, לחולה, לזקן, לעצוב – לאלו שלא הוזמנו לשולחן החברים של אולמרט.

ההישג הזה, למרות שאנו חוזרים ומדקלמים אותו בכל פסח, כבר כמה אלפי שנים, עדיין שברירי. בכל דור קמים אלו שאומרים שלא כדאי להיות תמים, שהכי חשוב לדעת מי הולך לנצח ולעבוד אצלו.

לקריאת התגובות:

http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2293039

3 תגובות

 1. אוריאל בן עמי said,

  10 באפריל 2014 בשעה 2:29 pm

  שאלו פעם את עמוס עוז מהו ספר טוב בעיניו. השיב, (כך מהזיכרון) "יש ספר שאני אומר לאחר קריאתו 'כזה, הייתי יכול לכתוב' ויש ספר שאני אומר לאחר קריאתו "כזה הייתי רוצה לכתוב".
  ובכן, מאמר כזה הייתי רוצה לכתוב.

 2. 10 באפריל 2014 בשעה 4:56 pm

  לפחות קיבלנו הבטחה שיש סיכוי כלשהו לצדק שאינו תלוי בכוח פוליטי או כלכלי. גם על כך, תודה. חג שמח.

 3. motele said,

  10 באפריל 2014 בשעה 8:06 pm

  שלום

  מצורפת הצעה לשמחה במשפחה

  בברכה

  מוטי


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: