שאלות ותשובות: המצוות החסרות

לד"ר יאיר כספי שלום! חזרתי בתשובה לפני כשנה וחצי אך עם הזמן התחלתי לחפש את אלוהים עצמו ולהפסיק להיות תלותי במקורות ישנים שלרוב לא נותנים תשובות רלוונטיות. ופשוט מצאתי את ספרך בסטימצקי וישר רכשתי וקראתי נתת לי גישה מעניינת מאוד להרבה דברים אבל השארת אותי עם שאלה אחד גדולה. אתה מדבר המון על המצווה לדרוש אלוהים ומתעלם כמעט טוטאלית משאר המצוות הכתובות בתורה שלכאורה הן על אותו משקל, הם גם ציוויים. איך מפרשים מצוות לא רלוונטית כמו יבום וחליצה? איך מפרשים מצוות שכן רלוונטיות כמו שבת, חגים, תפילין וכדו'? אולי רק לי יש אפשרות לפרשן כרצוני, או שאינני יכול לפרש דבר שאינו רלוונטי לתקופתנו? הרי נאמר על השבת "ושמרו בני ישראל את השבת לעשות אותה לדורותם ברית עולם ביני ובין בני ישראל" איך בדיוק דרשן האלוהים שומר את הברית הזו? יש לי עוד הרבה שאלות מן הסוג הנ"ל אבל נראה לי שכבר הבהרתי את כוונתי אשמח לתשובה בהקדם, תודה

שלום רב

אלו אכן השאלות הקשות ביותר.

הקשר עם בורא עולם בתורת ישראל מתקיים דרך מצוות, תפקידים  שהוא נותן לנו.

לכן כמובן, אי אפשר לדרוש אלוהים סתם כשיחה לצרכים רוחניים, כמו שעושות קבוצות מסוימות.

מאידך, עולם ההלכה כמו שהוא מקוים היום מוציא את אלוהים ומצוותו מרוב תחומי החיים של בן זמננו.

כך למשל יש לו מצוות על שור וחמור, ושום מצווה על אוטו. המון מצוות על חקלאות קדומה שאיש לא מבצע אותה בדרך שנעשתה פעם, ושום מצווה על על רוב מקצועות ימינו. הרבה מאד מצוות

על דרכי "קניית האישה" ומעט מאד להגיד על מצוות ביחסים של שותפות שווה עם האישה. הרבה מצוות על יחסי עבודה של בית ראשון ובית שני, ושום דבר על זכויות עובדים בזמן הזה. המון מצוות למלך. ושום מצווה לדמוקרטיה.

מאידך ההלכה היא סמל של מחויבות למורשת ומחויבות למעמד אנושי של "מקיים מצוות" וביטול סתמי שלה מבטל מחויבות להמשכיות ומחויבות להיות בעל מצוות.

המצוקה קשה. העבודה שמחכה לנו עצומה. יש כאן הזמנה לעם שלם להתחיל לכתוב את עצמו מחדש.

זהו מפעל למספר דורות. אבל מישהו צריך להתחיל. אולי את/ה?

יאיר כספי

תגובה אחת

  1. אלעד said,

    25 במאי 2006 בשעה 11:32 pm

    למיטב הבנתי התשובה לא עונה על השאלה, איך חוסר המצוות ביהדות עונה על היחס למצוות הקיימות? אכן חסרות ביהדות מצוות רבות, מצוות חשובות שמתייחסות לזמננו, אך עדיין יש בה הרבה מצוות אחרות, אמנם חלקן לא רלוונטיות ולכן את רובן איננו מקיימים בצורתן המקורית (בית מקדש, מלך וכדו'), אך יש גם מצוות רבות שאותן אנו כן מצווים לקיים, מצוות שלא תלויות בהלכי הזמן ובשינויים טכנולוגיים כלכליים ופוליטיים, מצוות מעשיות שקשורות ליחיד כמו ציצית, תפילין ולולב שהשאלה האמיתית היא מה איתן? מה היחס אליהן? האם הן מקרבות אותנו לאלוקים בצורה כלשהי? ומה עושים במצב בו דרישת האלוקים שלנו אומרת משהו כנגד מצוות אלו? האם נוותר עליהן?
    שורה תחתונה, האם יש חובה לקיים את המצוות האלו או לא? אם כן אז מה משמעותן ואיך הן משרתות את דרישת האלוקים, אם לא אז איפה היהדות שבעסק?
    זו השאלה האמיתית לא על החסר אלא על הקיים.


%d בלוגרים אהבו את זה: